Vyberte si svoju posteľ

Výber novej postele
Výber postele je dôležité rozhodnutie, ktoré ovplyvní kvalitu spánku páru na nasledujúcich 10 rokov. Je to teda rozhodnutie, ktoré urobíte spoločne. Svoju posteľ zdieľate 10 rokov a je nevyhnutné, aby ste si matrac vybrali a vyskúšali spolu. Ak sú medzi partnermi veľké rozdiely v morfológii tela, výber 2 matracov s rôznou tvrdosťou je dobrým riešením.
Mal by sa matrac a pružinová základňa meniť súčasne?
Áno. Nový matrac sa na pôvodnej pružinovej základni opotrebuje rýchlejšie, pretože nie je zaručený podiel základne na funkcii pruženia. V tom prípade by sa mal vymeniť po 5 rokoch namiesto po 10 rokoch.
Je funkcia pružinovej základne doležitá?
Áno. Ak odstránite pružinovú základňu, ktorá preberá tretinu pruženia, matrac je silne namáhaný a opotrebuje sa oveľa rýchlejšie. Ak je matrac umiestnený priamo na podlahe, vzduch nemôže pod matracom cirkulovať a je vysoké riziko vzniku plesní.
Akú veľkú posteľ si mám vybrať?
Pre jednu osobu je vhodný matrac široký 90 cm, 100 cm alebo 120 cm. Pokiaľ ide o dĺžku matraca, mala by byť o 15 cm väčšia ako je výška spiaceho. Napríklad človek s výškou 1,85 m potrebuje matrac s dĺžkou 2 m. Štandardná šírka matraca pre pár je 180 cm (2x90 cm) alebo 200 cm (2x100 cm). Umožňuje lepší spánok bez toho, aby vás partner rušil. Možným riešením sú dva matrace a dva pružinové rošty široké 90 cm alebo 100 cm. Pre každý matrac je potom možné vybrať inú tvrdosť.
Posteľ vydrží maximálne 10 rokov: reklama alebo realita?
Tretinu nášho života tvorí spánok: Za noc sa otočíme asi 40-krát. Po 10 rokoch používania bude matrac a pružinová základňa zaťažené 150 000-krát. Pokles kvality uvedených produktov o 20% má za následok stratu takmer hodiny spánku. Aby ste si zabezpečili a udržali dobrý a nerušený spánok a vyhli sa bolestiam chrbta, je potrebné po určitej dobe vymeniť matrac a posteľovú základňu. Naviac pre každý matrac platí hygienický horizont. Tiež je treba zohľadniť skutočnosť, že ľudské telo (hmotnosť, stavba kostí, svalová štruktúra) sa rokmi mení.